DİZ ÜSTÜ BACAK PROTEZLERİ

Modüler Diz Üstü Bacak Protezleri

Bir diz üstü amputasyon ( transfemoral ) protez, diz üstünde eksik bir bacağın yerini alan yapay bir uzuvdur.  Genel olarak, bir diz üstü  (transfemoral ampute), iki bacaklı bir kişiye göre daha fazla enerji kullanmalıdır. Bu diz ile ilişkili hareket karmaşıklıklarından kaynaklanmaktadır. Daha yeni ve daha gelişmiş tasarımlarda, hidrolik, karbon fiber, mekanik bağlantılar, motorlar, bilgisayar mikroişlemcileri ve bu teknolojilerin yenilikçi kombinasyonları kullanıcıya daha fazla kontrol sağlamak için kullanılmaktadır. 

Merkezimizde her hastaya ve her bütçeye uygun modüler bacak protezleri yapılmaktadır. Bilindiği gibi bir protezin en önemli birleşeni soketlerdir. Bu bakımdan hastaların çok iyi değerlendirilmesi ve hastanın yapısına uygun soket yapımı çok önem arzetmektedir.

Soket: Bu önemli kısım, rahat ağırlık taşıyan, hareket kontrolü ve propriyosepsiyona izin veren, rezidü ve protez arasında bir arayüz görevi görmektedir. Takılması tüm protezin en zorlu yönlerinden biridir. Sokete eşlik eden zorluklar, ağrılı basınç lekelerini önlemek için toplam yüzey yatağı ile mükemmel bir uyum sağlaması gerektiğidir. Normal yürüyüş hareketine izin vermek, ancak basınç altında bükülmemesi için esnek, ancak sağlam olması gerekir. Soket yapımı ancak bu işi çok iyi bilen tecrübeli ellere teslim edilmelidir.

Bir diz üstü bacak protezinde, diz üstü soketinen sonra en önemli birleşen kuşkusuz diz eklemleridir.

Soket: Bu önemli kısım, rahat ağırlık taşıyan, hareket kontrolü ve propriyosepsiyona izin veren, rezidü ve protez arasında bir arayüz görevi görmektedir. Takılması tüm protezin en zorlu yönlerinden biridir. Sokete eşlik eden zorluklar, ağrılı basınç lekelerini önlemek için toplam yüzey yatağı ile mükemmel bir uyum sağlaması gerektiğidir. Normal yürüyüş hareketine izin vermek, ancak basınç altında bükülmemesi için esnek, ancak sağlam olması gerekir. Soket yapımı ancak bu işi çok iyi bilen tecrübeli ellere teslim edilmelidir.

Bir diz üstü bacak protezinde, diz üstü soketinen sonra en önemli birleşen kuşkusuz diz eklemleridir.

Protez Diz Eklemleri: Diz üstü (Trans-femoral)  amputasyon durumunda, eklemleme sırasında karmaşık bir konektöre ihtiyaç vardır, salınım fazında fleksiyona izin verir, ancak duruş sırasında değil.

Bu bakımdan çeşitli diz eklemleri birleşenlerini uygulamaktayız. Bunlar modüler diz eklemleri, Mikroişlemci kontrollü diz eklemleri, hidrolik ve pnömatik kontrollü diz eklemleri ana başlığında çözüm ortaklarımızla birlikte aşağıda açıklamaları yapılmıştır.

Mikroişlemci Kontrollü Diz Eklemleri

Yürüyüş sırasında diz işlevselliğini taklit etmek için, diz fleksiyonunu kontrol eden mikroişlemci kontrollü diz eklemleri geliştirilmiştir.

Mikroişlemci, diz açısı sensörleri ve moment sensörlerinden gelen sinyalleri yorumlamak ve analiz etmek için kullanılır. Mikroişlemci, ampute tarafından kullanılan hareket tipini belirlemek için sensörlerinden sinyaller alır. Çoğu mikroişlemci kontrollü diz eklemleri, protezin içine yerleştirilmiş bir batarya ile güçlendirilir.

Mikroişlemci tarafından hesaplanan duyusal sinyaller diz eklemindeki hidrolik silindirlerin oluşturduğu direnci kontrol etmek için kullanılır. Küçük valfler, silindire girip çıkabilen hidrolik sıvının miktarını kontrol eder, böylece dizin üst kısmına bağlı bir pistonun uzamasını ve sıkıştırılmasını düzenler.

Mikroişlemci kontrollü bir protezin ana avantajı, bir amputenin doğal yürüyüşüne daha yakın bir yaklaşımdır. Bazıları ampute'lerin yürüme hızına yakın yürümesine veya koşmasına izin verir. Hızdaki değişiklikler de mümkündür ve sensörler tarafından dikkate alınır. Bu değişikliklere uygun şekilde ayarlanan mikroişlemciye iletilir. Ayrıca, mekanik dizlerle kullanılan bir zaman yaklaşımında bir adımdan ziyade, mikroişlemcili dizlerde bu adımlar periyodik olarak uygulanır. Böylece akıcı bir yürüyüş gerçekleştirilir.

UYGULAMASINI YAPTIĞIMIZ MİKROİŞLEMCİLİ DİZ EKLEMLERİ

GENIUM BİONİC ®

Merdiven ve engeller işlevi

 

Genium biyonik diz ekleminin “Merdivenler ve engeller işlevi”, protez alanında benzersizdir. Kullanıcılara, hiçbir komuta olmadan, motorsuz protezler için düşünülemez bir yenilik olan, hareket ederken, adım adım merdivenleri kat etmelerini sağlar. Ev ve işyerlerinde ki engellerin veya doğada ki tümseklerin Genium ile üstesinden gelebilirsiniz.

Doğa ile kıyaslanamayacak derecede yakın

 

Genium Biyonik Protez Sisteminin lansmanı ile 2011'de diz protezleri alanında bir atılım gerçekleştirildi. Eşitsiz doğal yürüyüş, adım adım merdiven çıkma, engellerin aşılması, geriye doğru yürümesi, yamaçlarda ayakta durması ve daha fazlası: Protez bacak ilk kez hem boş zamanlarında hem de işyerinde tamamen yeni özelliklerden yararlandı.

Teknisyenlerin ve protez kullanıcılarının geri bildirimleri nedeniyle, optimize edilmiş fizyolojik yürüyüş (OPG) ve sezgisel kontroller konseptini daha da geliştirildi. Bu, güvenlik, doğal bir yürüyüş, dayanıklılık ve hareketlilik söz konusu olduğunda net avantajlarla sonuçlanır. Bilateral protez kullanıcıları özellikle sezgisel ayakta durma işlevini tamamlayan yeni bilinçli ayakta durma işlevinden yararlanırlar. Şimdi, protez kullanıcıları da Android cihazlar için Kokpit uygulaması ile akıllı telefon üzerinden Genium'u rahatça kontrol edebilirler. Tek hedef için her şey: aktif bir hayat.

Koş, yürü, koş - Yeni Genium protez bacağında koşmak

Kokpit uygulamasıyla yeni Genium, koşu ve diğer sporlar için daha büyük bir dönüş açısına geçer. Ayrıca, yenilikçi Walk2Run modu start-and-stop çalışmasını algılar (bir caddeyi geçmek veya bir otobüse binmek gibi) ve otomatik olarak dönüş açısını arttırır.

İki taraflı protez kullanıcıları için avantaj

Genium gelişmesinde, bilateral transfemoral ampute'lerin ihtiyaçlarına özellikle dikkat edildi. İkili Genium kullanıcıları ile birlikte, daha fazla istikrar ve güvenlik arzusunu karşılayan çözümler geliştirildi. Bir örnek bilinçli ayakta durma işlevidir. Burada, protezin rahatlatılması veya hafifçe düzleştirilmesiyle, doğal olarak ayakta durma işlevini başlatırsınız ve ayrı bir sinyal ile bitirirsiniz.

Sessiz Modu

Bazen sesle veya eklemin titreşimi ile geri bildirim istenmez - örneğin sinemada, tiyatroda, işte, bir dersin ortasında veya evde çocuklar uyurken. Yeni Genium ile, Sessiz modunu Kokpit uygulaması veya uzaktan kumanda üzerinden etkinleştirmek mümkündür. Daha sonra, sadece acil durum mesajları eklem tarafından gönderilir

C-Leg 4® Mikroişlemcili Diz Eklemi

gösteriyor: Tüm zamanların en iyi C-Leg'i - daha güvenli, daha dinamik ve modern. Merdivenlerden ve rampalardan, değişen yüzeylere ve hatta geriye doğru yürürken - C-Leg 4 mikroişlemci diz kendini dinamik olarak günlük durumlara göre ayarlar. Hafifçe bükülmüş bir diz ile rahat bir ayakta pozisyon şimdi daha da sezgisel. Entegre Stumble Recovery işlevini daha da yüksek bir seviyeye çıkardık ve daha da fazla güvenlik sağlamıştır.

Artık C-Leg 4'ü Apple (iOS) ve Android cihazlardaki bir uygulama ile kontrol etme özelliği aplikasyonu da mevcuttur.

Dinamik ortopedi med.sağ.hiz.diş.tic.ltd.şti

Abide-i hürriyet cad no:92/A şişli/istanbul

02122337799-2193922

info@dinamikortopedi.com

özel dinamik protez ortez yapım ve uygulama merkezi

  • Facebook Sosyal Simge
  • YouTube
  • Instagram