Ayak anatomimiz yaylanma hareketini yapmak üzere mevcut olan bir yapıdır. Ancak gerek yapısal özellikler gerekse kullandığımız ayakkabılar sonrasında ayak yapımızda meydana gelen değişiklikler çeşitli basma kusurlarının  oluşumuna yol açmaktadır.

Düz taban(pes planus), yüksek taban (pes cavus), içe basma (valgus mediotarsien), dışa basma, topuk dikeni (epin calcanei), diabetik ayak, romatizmal hastalıklarda oluşan ayak deformiteleri ve benzeri rahatsızlıklarda bu gruba verilebilecek örneklerdir.

Bu hastalarda gelişen ayak sorunları dışında yanlış basmanın  getirmiş olduğu bel omurları, diz ve ayak bileği eklem deformiteleri izlenir.

Bu durumda kişinin ayağının gerçekten ihtiyacı olan tabanlık bilgisayar yardımıyla tespit edilip, belirlenir ve hazırlanır.

            Kişiye özel tabanlıklar ayak ve ayak bileği hastalıklarının tedavisinde önemli bir yere sahiptir. Hastalarda var olan ayak sorunlarına bağlı olarak ayağın yük dağılımında bozukluklar meydana gelir. Basma kusurları hastanın denge problemlerine ve ağrı artışına yol açabilmektedir.

Ayakta oluşmuş problemler esnek ve sert deformiteler olarak ikiye ayrılır. Esnek problemlerde deformite, düzeltilebilme özelliği taşımaktadır. Ancak sert deformitelerde durum yerleşmiştir ve ayaktaki şekil farklılığı kalıcıdır

Tabanlıklar ayakta yük dağılımının tekrardan normale dönmesi için kullanılan ayakkabı içi araçlardır. Deformitenin sert ve esnek olmasına göre tabanlıklarda çeşitli derecelerde sert ve yumuşak(esnek) olabilirler.

Normal tabanlıklardan farklı olarak hazırlanmış bu tabanlık kişinin problemine yöneliktir. Başka bir hastalıkta ya da aynı numara ayakkabı giyen bir başka kişi tarafından kullanılamaz. Bu tip tabanlıklarda ana hedef hastanın problemine mükemmel uyumlu bir tabanlık meydana getirmektir.

Kişiye özel tabanlıklar ayak sorunlarında ağrının ortadan kaldırılmasına, kişinin yürüme fonksiyonlarının düzelmesine, gelişmiş olan nasır ve benzeri cilt problemlerinin düzelmesine yardımcı olur.

Ülkemizde henüz çok bilinmese de yurt dışında futbolcularda dahil bir çok spor dalında ayak taraması yapılarak, kişiye özel destekleyiciler veya kişiye özel tabanlıklar yapılmaktadır.

Bilgisayarlı ayak analizi ayağın tam anlamıyla taramasını yapmakta ve ihtiyacı olan tabanlık bilgisayar yardımıyla belirlenir, gerekli düzenlemeler yapılır ve hazırlanır.

Ayak analizinden sonra yaptırmış olduğunuz tabanlıklarınızı bütün ayakkabılarınızda kullanabilirsiniz. Fakat dar kalıp ayakkabılarda ayakkabının iç hacmini daraltacağı için bir numara büyük ayakkabı ile kullanmanız önerilerimiz arasındadır. Tabanlıktan önce ki giymiş olduğunuz ayakkabıların yere temas eden tabanında aşınmalar var ise bu ayakkabılarla tabanlığınızı kullanmamanız önerilir. Tabanlığınızı teslim almadan yeni ayakkabı almayınız. Yeni ayakkabınızı tabanlığınızla birlikte deneyerek alınız. Alacağınız ayakkabının iç tabanı düz olmalı ve tabanlığınızın rahatça içine yerleşmesi gerekmektedir. Bazı ayakkabıların taban iç yüzeyi, tabanlığınızın yüzeyinden daha dar olmasına rağmen tabanlığınız içine rahat sığıyorsa, ayakkabınızın yan duvarı yumuşak olduğundan dolayı tabanlık yan duvardan da destek alıyor demektir ki, bu durum tabanlığınızı tam randımanlı kullanamamanız anlamına gelir.

 

Yaptırmış olduğunuz bu tabanlıklardan daha fazla randıman alabilmeniz için evde de kapalı bir çift terlik veya  ev ayakkabısında kullanmanızı öneririz. Aynı zamanda kişiye özel terlik yapma imkanı da mevcuttur.

Daha önce tabanlık kullanmamış iseniz alışmakta bir hafta ile on beş gün  zorluk çekebilirsiniz. Yürüyüş paterniniz değişecektir. Onbeş gün sonrasında herhangi bir sorunla karşılaşacak olursanız lütfen merkezimize geliniz.Kişiye özel tabanlık uygulaması bir süreçtir. Tabanlık ayak kaslarını çalışmaya zorlayacağı için bu durum iyi bir sonuçtur tabanlıkları kullanmayı bırakmayın, en kısa sürede alışacaksınız.

Kişiye özel tabanlıklarınıza alıştıktan sonra ağrılarınızın zamanla azaldığını, ayak basış basıncınız ayağa eşit dağıldığını, ayak şeklinizin normal anatomik duruşa geldiğini sizde hissedeceksiniz.

Altı aylık periyotlarla ayak analizi yaptırarak ölçümlerinizi karşılaştırabilir aradaki farkı gözlemleyebiliriz.

Kişiye özel yaptığımız bu tabanlıklar yetişkin kişilerde yılda bir keze kadar değiştirilirken (kullanım ivmesi ve kiloya bağlı olarak), bebek ve çocuklarda Ayak numarası değişimi sebebiyle bu süreç 6(altı) aya kadar düşebilmektedir.

Ayak ölçümüne göre yaptırılan kişiye özel ortopedik tabanlıklar tedaviye destek vermek amacıyla kullanılmaktadır.

Diğer hazır tabanlıklara (silikon tabanlık, mantar tabanlık, çelik tabanlık) göre çok daha fazla fayda sağladığı gözlemlenmiştir.

Tabanlıklar ayak ölçümü yapılarak, kişiye özel olarak hazırlandığı için kişide herhangi bir rahatsızlık olmadan da sadece günlük iş hayatı vb. durumlardan kaynaklanan basit siyatik ağrılar içinde rahatlıkla önerilir.

                                                                                                                                                        Sağlıklı günler dileriz.

Dinamik ortopedi med.sağ.hiz.diş.tic.ltd.şti

Abide-i hürriyet cad no:92/A şişli/istanbul

02122337799-2193922

info@dinamikortopedi.com

özel dinamik protez ortez yapım ve uygulama merkezi

  • Facebook Sosyal Simge
  • YouTube
  • Instagram